Religie Wschodu

Jakiś czas temu spotkałem człowieka, który interesuje się religiami Wschodu. Z pasją opowiadał mi o karmie i reinkarnacji. Jego opowieści były barwne, egzotyczne i całkowicie pozbawione wymiaru praktycznego. Dotyczyły one jedynie sfery wierzeń i przekonań, nie przekładających się ani na poprawę jakości życia swojego, ani tym bardziej innych. W skrócie założenie religii Wschodu jest takie: człowiek ma taki los, na jaki sam sobie zasłużył w poprzednim wcieleniu. Z tego powodu ludzie biedni są teraz biedni, bogaci są bogaci, ludzie szczęśliwi są szczęśliwi, a nieszczęśliwi są nieszczęśliwi. Konsekwencją tej filozofii jest to, że z biedą się nie walczy. Biedę się tłumaczy i oswaja. Dzieci doświadczają nędzy, bo w poprzednim życiu były złymi ludźmi i dlatego muszą teraz cierpieć. Ofiarą takiej duchowości są tonące w biedzie i okrucieństwie Indie.

Osobiście nie wierzę ani w karmę, ani w reinkarnację. Nie wierzę w nie, bo nie leżą one w naturze mojego Boga. Jezus przyszedł na ziemię 2.000 lat temu, aby walczyć z biedą, nędzą, poniżeniem i śmiercią. Przyszedł, aby nakarmić głodnych, pocieszać smutnych, ubrać zmarzniętych i uzdrowić chorych, a nie tłumaczyć dlaczego ci ludzie znajdują się w takim stanie. Angażował się w los ludzi do tego stopnia, że w pewnym momencie oddał za nich swoje młode życie. Jezus nie mówił nic na temat kolejnych wcieleń. Według Niego istnieje jedynie nasze życie tutaj na ziemi oraz życie wieczne, do którego prowadzi jedna droga. Swoim życiem i nauczaniem wyraźnie ją wskazał.

Nie jestem chrześcijaninem, bo się nim urodziłem i nie mam innego wyjścia. Nie jestem chrześcijaninem, bo tak mnie wychowano i tak muszę. Chrześcijaństwo to mój wybór w oparciu o racjonalny materiał dowodowy, który przebadałem. To mój przemyślany i świadomy wybór. Wybór drogi, którą wskazał Jezus, uważam za najbardziej pragmatyczny i rozsądny krok jaki można postawić na tej planecie. To nie tylko kompleksowa filozofia życia, ale też potwierdzona faktami mądrość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s