Nowa Ukraina

Każdego dnia w całkowicie bezsensownej wojnie ginie wielu niewinnych cywilów i żołnierzy. Władimir Putin zgotował piekło nie tylko Ukrainie, ale jak wiele wskazuje przede wszystkim sobie samemu i swojemu narodowi. Rosja rozpoczęła wojnę nie tylko z Ukrainą, ale i z resztą świata, który stanął po stronie zaatakowanego. A jednak 80% Rosjan, pomimo olbrzymich własnych strat materialnych, ludzkich i moralnych, stoi po stronie swojego przywódcy. Jak to możliwe? Wystarczy wsłuchać się przez dłuższą chwilę w kanał informacyjny Rossija24, aby zrozumieć ten fenomen. Dowiemy się stamtąd, że to Rosja została atakowana i musi się bronić, że walczy z ukraińskim faszyzmem, który zalewa Europę, ale Rosja jest silna i każdego dnia odnosi zwycięstwa oraz że niedługo znowu będzie światową potęgą. Ubogiemu narodowi podoba się taka zwycięska narracja i dlatego całym sercem stoi przy swoim przywódcy, który według nich prowadzi ich ku wolności i świetlanej przyszłości. Ten ton podłapują także chrześcijańskie kościoły od prawosławnego po protestanckie włącznie. Straty są ponoszone, ale przez Rosjan usprawiedliwiają odpowiedzialnością za innych, bo jak powiedział niedawno dyktator „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13). Według Putina Rosja rozpoczęła wojnę ze szlachetnego serca, w obronie prawdy. Ktoś skomentował, że jest nadzieja na rychłe zakończenie wojny, bo kiedy Hitler zaczynał cytować Biblię, to wkrótce zakończyła się jego kariera.

Putinowską wersję zdarzeń podtrzymują także niektórzy Polacy i Węgrzy. Niedawno czytałem głos, że wojna za wschodnią granicą to konflikt pomiędzy dwoma krajami, w który nie powinniśmy się wtrącać, bo sami powinni rozwiązać swój problem. Co za naiwność! Przy takim rozumowaniu niedługo mielibyśmy do czynienia z kilkoma innymi konfliktami zbrojnymi np. Rosja – Estonia, Rosja – Łotwa, Rosja – Litwa, a może nawet Rosja – Polska. To, co zrobiła Rosja, to jej WYBÓR. Postanowiła napaść na drugi kraj i tak zrobiła. To, co zrobiła Ukraina było KONIECZNOŚCIĄ. Postanowiła się bronić. Świat stanął po stronie słabszego kraju, który został zaatakowany i walczy o swoją suwerenność. To przywilej móc im pomagać.

Wojna niedługo się zakończy. Ukraina przy wsparciu międzynarodowym zacznie się odbudowywać. Będą mieli nowe ulice, miasta, instytucje. Będą zjednoczeni i silni. Już wygrali. Polacy też wygrali, bo dawno nie mieliśmy tak pozytywnej mobilizacji w narodzie wokół dobrych spraw, jak teraz. Podziały polityczne praktycznie zniknęły. Znikają też konflikty pomiędzy rządem naszego kraju a Unią Europejską. Wielkim przegranym będzie Rosja, której upadek gospodarki i izolacja międzynarodowa sięgną niedługo szczytu. Gdy kurz opadnie, rozpocznie się ujawnianie ich zbrodni wojennych. Narodowi będzie wstyd za to, że stanęli po stronie oprawcy i ulegli kłamstwu propagandy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s