W niewoli własnej

Dziadek, Mikołaj, miał 10 lat kiedy po 123 latach Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy. To był wielki dzień dla tych, którzy doświadczyli życia w zaborze Pruskim, Austriackim i Rosyjskim. To ważne, abyśmy pamiętali o darze wolności, za który tak wielu ludzi zapłaciło swoim życiem.

Niewola ma różne wymiary. Zło często nie kryje się za granicą i nie mówi w obcym języku. Niebezpieczeństwo nie zawsze nadchodzi z zewnątrz. Nie trzeba być więźniem w obozie pracy czy żyć pod presją innych narodów, aby być w niewoli. Czasami największym wrogiem nas samych jesteśmy my sami w postaci szkodliwych wyborów i rujnującego stylu życia. Podczas pracy na ulicy widzę jak wielu Polaków, pomimo że są dobrze ubrani i mają drogie samochody, tkwi w niewoli zazdrości, podejrzliwości, nieufności, uprzedzenia, nienawiści, agresji, strachu czy nałogów. Od takiej niewoli nie ratuje wojsko czy traktaty międzynarodowe. Podczas konferencji EXODUS w Gdańsku przewodnie hasło jednego ze spotkań brzmiało: „Wolność jedno ma imię!”. Moja żona kupiła sobie na pamiątkę branzoletkę z takim napisem, To imię brzmi JEZUS. Biblia wyjaśnia o co w tym chodzi: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni” (J 8,36).

Jeżeli towarzyszą ci złe odczucia w stosunku do drugiego człowieka – do Żyda, Syryjczyka, prezesa, Tuska, świadka Jehowy, jesteś w niewoli i grozi ci niebezpieczeństwo śmierci. W tym przypadku nie pomoże armia, obrona terytorialna czy jednostki specjalne. Tutaj może pomóc tylko jedna Osoba, która jest gotowa, aby zainterweniować, gdy tylko będziesz gotowy, aby opowiedzieć Jej o swojej sytuacji. Na odpowiedź nie będziesz musiał długo czekać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s