Taki był to człowiek

Z nazwiskiem księdza Jana Kaczkowskiego po raz pierwszy zetknąłem się na poczcie, gdzie wśród zniczy i batoników zobaczyłem książki z jego nazwiskiem. Ze względu na cepeliową estetykę wystawy nie czułem się zachęcony do ich przeczytania. Jednak, gdy kilka dni temu na Youtube natknąłem się na jeden z wywiadów, w których uczestniczył, wysłuchałem także trzech kolejnych. Zrobił na mnie tak potężne wrażenie. Ksiądz Jan stanowił niezwykłą kombinację starannego wykształcenia, człowieczeństwa i rozsądnej duchowości, z którymi chciałoby się obcować na co dzień.

Ksiądz Kaczkowski nie był jedynie oczytanym teoretykiem. Stał się znany za sprawą hospicjum, które prowadził w Pucku. Szanowali go nie tylko konserwatywni katolicy, ale także osoby niezaangażowane religijnie takie jak Tomasz Lis czy Jurek Owsiak. Powód tego sukcesu był prosty – on szanował ludzi, a oni szanowali jego. Rok temu, pomimo młodego wieku, ksiądz Jan odszedł. Nie miał pretensji do Boga o ciężką chorobę, która na niego spadła. Do ostatniej chwili miał w sobie wdzięczność i pogodę ducha. Pozostawił po sobie książki, wywiady oraz współpracowników, którzy kontynuują jego cenne dzieło.

Jedna myśl na temat “Taki był to człowiek

  1. Różni ludzie robią potężne wrażenia. Ale czy to świadczy o jego chrześcijaństwie? Faktycznie był to człowiek kochający ludzi, i w nieschematyczny sposób służył ludziom, zaskakiwał dobrocią, poświęceniem, humorem. Rozwijał się. Może nawet doszedłby z czasem do chrześcijaństwa ewangelicznego porzucając więzy watykańskich sakramentów.
    Lis, Owsiak… Jezus raczej nie był lubiany przez oficjeli, intelektualistów, sławnych i bogatych.
    A np. David Wilkerson, George Muller…. co o nich powiesz? Chciałbyś z nimi obcować na co dzień?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s