Dylematy w kwestii Lecha

Lech Wałęsa wysyła sprzeczne sygnały. Mówi coś mądrego, a potem innymi wypowiedziami wszystko niszczy. Coraz więcej osób nie wie jak go traktować. Często za sprawą jego nieistotnych wypowiedzi odrzucają jego znaczące dokonania. Ewidentnie pewna sfera osobowości słynnego opozycjonisty nie została w młodości przepracowana, ale gdzie miało się to stać? Wyrósł w bardzo prostym środowisku, które nie zwracało uwagi na ogładę. Wałęsa miał jednak pewną zaskakującą cechę – instynkt polityczny, który stawiał go na równi z ważnymi politykami tego świata. Rozumiał co się dzieje i wiedział co robić. W tej właśnie roli zapisał się jako bohater w historii Polski i świata. Jeżeli ktoś ma wątpliwości odnośnie jego zasług dla odzyskania przez Polskę wolności, to zachęcam do obejrzenia materiałów archiwalnych z porozumień sierpniowych, które zostały zawarte w Sali BHP Stoczni Gdańskiej oraz do przeczytania wywiadu sławnej dziennikarki, Oriany Fallaci, z Lechem Wałęsą.

Możemy mieć pretensje do Lecha Wałęsy, że nie był intelektualistą, ani mężem stanu. Nie był. Ale nie z tego powodu został liderem. On nie został wybrany. On się wyłonił. Stał się właściwą osobą, we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Swoje zadanie wypełnił na medal.

Nie gloryfikuję Wałęsy, bo jego życie przed sierpniem 1980 i po 17 września 1992 moim zdaniem nie zasługuje na uwagę. Jednak we wspomnianych latach odegrał tak wybitną rolę, że żadna informacja na jego temat nie jest wstanie wymazać jego nazwiska z historii. O zachowaniu takiej pamięci o Lechu Wałęsie piszę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s